Işid ve Aleviler

Gaziantep’te yakalanan IŞID militanlarının üzerinden Cemevi’ne ait fotoğrafların çıkmasına ilişkin bir basın açıklaması yapan CHP PM Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Mehmet TÜM; “IŞİD teröristlerinin üzerinden çıkan fotoğraflar, belirli bir planın parçasıdır” dedi.
“IŞID gibi vahşi örgütlerin bizzat Alevileri hedef aldığını” dile getiren TÜM, “Türkiye adeta bir mezhep çatışmasının içerisine sürüklenmek isteniyor.” diyerek hükumeti önlem almaya çağırdı.
Mehmet TÜM , açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Son dönemlerde CEM EVLERİNE karşı yapılan saldırılar, Gaziantep’te IŞİD teröristlerinin üzerinden çıkan Cem Evine ait fotoğraflar ile yeni bir boyut kazanmıştır.
Bu olay, Alevilere karşı sistematik ve sinsi bir planın olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bu çok tehlikeli bir gelişmedir.
Hükumet önlem almak yerine izlediği yanlış politika ve söylemlere devam etmektedir.
Ülkemiz her geçen gün, yeni bir kaosla, yeni bir güvenlik sorunu ile karşı karşıya bırakılmaktadır.
Yaşananlar karşısında ,Aleviler büyük tedirginlik ve endişe içerisindedir. Çünkü Türkiye , adım adım bir mezhep çatışmasının içerisine sürüklenmek isteniyor.
Bir çok kez uyarılarımıza rağmen, Hükümet sözcüleri tarafından , Esat’ı kötülemek adına “Alevi” olduğu vurgusunun yapılması, ülkemize gelen Suriyeli sığınmacıların çoğunluğunun Sünni oluşu, konuyu çok daha hassas hale getirmiştir. Ne yazık ki hükümetin tutumu Türkiye’yi Mezhep çatışmasında taraf duruma düşürmüştür. IŞİD bu durumdan cesaret almaktadır.
Her defasında Alevileri hedef aldığını , açıkça ifade eden bu caniler , Türkiye’ de gerçekleşen bir çok kanlı eylemin de sorumlusudur. Bu bizzat hükumet tarafından resmi olarak açıklanmıştır.
Son yakalanan IŞİD militanlarının üzerinden çıkan Cem Evi fotoğrafları da gösteriyor ki, Alevi kuruluşları ve ibadethaneleri bu vahşi örgütün ana hedefindedir. Bunun sinyalleri ,17 Ağustos 2016 günü İstanbul’da “ GARİP
Dede Kültür ve Cem Evi Derneği’ne yapılan saldırı ile ilgili açıkça
görülmesine karşın hükümet tarafından hiçbir önlem alınmamıştır.
Bu düşündürücü olayın arkasın da hangi örgüt var? hükümetten talep etmemize karşın herhangi bir açıklama yapılmamıştır.
Yine Alevi kurumlarının , ibadethanelerinin ve kanaat önderlerinin korunmasına ilişkin öneri ve taleplerimiz de ne yazık ki, hükümet nezdinde karşılık bulmamıştır.
Aleviler bu güne kadar, her türlü ötekileştirmelere rağmen, Laik Cumhuriyetin ve Demokrasinin yanında olmuştur. IŞİD’in hedefinde olmaları da bu yüzdendir. Hükümete düşen görev bu güne kadar Aleviler ilgili yaptığı ayrımcı söylemlerden vaz geçmektir.
Eşit yurttaşlık temelinde Alevilerin haklarını vermek, İbadethanelerini tanımak zorundadır. Her bir Alevi Yurttaşın, can ve mal güvenliği Devletin sorumluluğu altındadır. Devleti yönetenlerin bunu ihmal etmeye, görmez den gelmeye hakkı yoktur.
Bu güne kadar hiçbir talepleri yerine getirilmeyen Aleviler, bu gün geldiğimiz noktada kendi can güvenliklerini, kurum ve ibadethanelerini sabahlara kadar nöbet tutarak sağlamaya çalışıyorlar. Bu devlet adına üzüntü verici bir durumdur. Hükumet bir an önce Alevilerin sorunlarına çözüm bulmak zorundadır. IŞİD ve benzeri örgütlere meydan vermemek adına gerekli önlemleri almalıdır.
Alevi yerleşim yerlerine Sığınmacı kampları yapmaktan vazgeçmelidir. Kurulan kamplar derhal kapatılmalı veya başka yerlere nakledilmelidir.
Önlem alınmadığı takdirde olacakların sorumlusu hükumettir. Olası bir olay ve can kaybından sonra alınacak önlemler, hiçbir anlam ifade etmeyeceği gibi, toplumsal barışımızı da bozacaktır.
Bu konuda hükumeti ve ilgili kurum ve kuruluşları bir kez daha uyarmayı görev sayıyor, konunun yakın takipçisi olacağımızı basınımızın ve kamuoyumuzun bilgisine sunuyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir