Yapılan Katliamlar Alevileri Hedef Almakta

Türkiye’de gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasında “14 yıllık süreçte AKP İktidarının, demokrasiyi araç olarak gören gizli bir ajandası olduğunu dünya kamuoyuna aktarmaya çalıştık. Ana hedefi; Siyasal İslam’ı Türkiye’de hakim kılmak olan bu gizli ajanda kapsamında, Gülen Hareketi başta olmak üzere birçok gerici cemaat tarafından devletin tüm kademeleri işgal edildi. Bugün Türkiye’de yaşanan çatışma ise bir ‘demokratikleşme mücadelesi’ değil, gerici iki gücün rant çatışmasıdır.” ifadeleri yer aldı.

Avrupa Alevi Birliğinin yaptığı basın açıklamasında geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen darbe girişimlerinin Alevi, Kürtler ve Solcuları hedef aldığını vurgulayarak, “Türkiye’de Siyasal İslam’ın günden güne daha çok güç kazanmasının en büyük sebebinin söz konusu darbelerle ilerici güçlerin tasfiye edilmesi olduğunu, Şuan gündem de olan Suriye politikası nedeniyle Alevilere yönelik nefret söylemlerine ve Alevilere karşı yapılan saldırıların arttığını komu oyuyla paylaştık.” ifadeleri kullanıldı.

15 Temmuz akşamı yapılan darbe girişiminin ardından, İstanbul‘un belirli noktalarında yaşayan Alevilere saldırı girişimlerinin gerçekleştirildiğini belirtilen Avrupa Alevi Birlikleri, saldırıların gerçekleştirildiği Gazi Mahallesi, Okmeydanı, Armutlu, Sarıgazi ve Eyüp ilçelerinde, Ankara‘da Tuzluçayır ve Dikmen ilçelerinde, Malatya Paşaköşkü Mahallesi, Hatay‘ın Samandağ ve Armutlu İlçelerinde meydana gelen saldırı girişiminin her daim gerici cemaatlere karşı cephe almasına rağmen Alevilerin hedef seçilmesinde, devlete egemen olan Türk – İslam sentezinden kaynaklı olduğunu belirtti.

[hr_invisible]

Gezi’ye Öncülük Edenler Ohal’den Etkilenecek

Avrupa Alevi Birliği, OHAL ilan edilmesi ile hükümet sözcüsü tarafından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin askıya alındığının açıklanmasının ardından, OHAL uygulamasının geçerli olduğu dönem içinde Türkiye‘de askıya alınacak tek şeyin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmayacağını belirtti. Yazılı açıklamada OHAL ilan edilmesinin ardından kanun hükmünde kararnamelerle temel özgürlüklerin ortadan kaldırılacağını savunuldu. Açıklamada “AKP Hükümeti ve Erdoğan’ın 2013 yılında yaşanan Gezi Direnişine öncülük eden kesimlerle hesaplaşmak için bir fırsat olarak değerlendireceğini aklıselim herkes görmektedir. Ayrıca Erdoğan, OHAL uygulamasını başkanlık sistemine geçişin bir provası olarak değerlendirecektir.” ifadeleri yer aldı.

[hr_invisible]

Meşru Müdafaa Hakkımızı Kullanacağız

Açıklamada dikkat çeken bir diğer nokta ise Alevi vatandaşlara yönelik herhangi bir saldırı gerçekleşmesi halinde kendilerini müdafaa için gereken her önlemin alınacağı oldu. Öte yandan “Avrupa Birliği üye ülkeleri başta olmak üzere dünya siyasetinin Türkiye’deki bu kötü gidişat karşısında sessizliklerini koruyor olması da endişeleri artıran bir diğer durum olarak karşımıza çıkıyor. Suriye iç savaşı sonrası gelen mülteci akınının yarattığı sorunları çözme konusunda büyük sıkıntılar yaşayan Avrupalı devletler, Türkiye’de oluşacak bir iç karışıklık sonrasında derinden sarsılacaklardır. Tüm Avrupa kamuoyunu ve siyasetçilerini bu tehlikeli süreç karşısında duyarlı olmaya çağırıyoruz” da denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir