Ağbaba “Alevi Sünnisi Herkes Kardeş”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, CHP Arguvan İlçe Başkanı Ulaş Çopur ve parti yöneticileriyle birlikte Kuşu, Bozan, Çavuş, Asmaca ve Yukarı Sülmenli mahallelerini ziyaret etti.

[hr_invisible][hr_invisible][hr_invisible]

Laiklik hem muhafazakarların hem liberallerin güvencesidir

Ziyaret ettiği yerlerde Türkiye gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ağbaba, 15 Temmuz’un Türkiye’nin en kanlı gecelerinden biri olduğunu belirtti. Ağbaba, “15 Temmuz akşamına nasıl geldik? Darbeci askerler de bu ülkenin insanları. Türkiye’de devleti ele geçirmiş, örgütlenmişler. Orduyu ve devleti yönetmeye başlamışlar. Bu aşamaya geldiysek, ordu içinde birileri darbe düşünmüşse, bizim Cumhuriyetin kuruluş felsefesinden saptığımız içindir. Cumhuriyet ilkeleri görmezden gelindiği içindir. Laiklikten uzaklaştığımız içindir. Laiklik, hem muhafazakarların hem liberallerin güvencesidir. Arkadaşlarımızla birlikte 2011’den beri onlarca rapor yazdık. ‘TSK’da Atatürkçü, vatanını seven subaylar dışlanıyor, onların yerine başkaları yerleştiriliyor’ dedik. İzmir Askeri Casusluk Davası’nı ilk ortaya çıkaran komisyonun başkanı bendim. ‘Sen bu kadar pilotu tasfiye edersen, emanet ettiğin pilotların ne yapacağı belli olmaz’ dedik. Ama dinletemedik” şeklinde konuştu.

Devlete girme şartlarının değiştirildiğini ifade eden Ağbaba, “KPSS’ye mülakatı ilave ettiler, liyakati bir kenara ittiler. Başımıza bu işler geldi. Oysa sağcısı-solcusu, Alevi-Sünnisi herkes kardeş. Şu köy doğumlu, şu mezhepten diye ayrım yapmamak lazım. Tuncelili devlette üst düzey bir yere gelemez. Ama Cumhurbaşkanını korurken şehit olur. Darbe girişimi bize bunu öğretti. CHP’li birini müdür, amir yapmıyorsun. Ama Türkiye’nin geleceği için gözünü kırpmadan şehit oluyorlar. Şehitleri bir kez daha anıyorum. Devlette ayrım yapmamak lazım. Benden olmayan, devlette olmasın dersen, olmaz. Beraber şehit olabiliyorsak, beraber devlette yer almak lazım. Umarız Türkiye yüzünü tekrar Batı’ya döner. Batı, özgürlük, insan hakları, barış demek. Doğu’da kan, gözyaşı, etnik savaşlar var. Doğu’da özgürlük, insan hakları, kadın-erkek eşitliği yok. Suudi Arabistan’da bu yüzyılda halen kadınların araba kullanması tartışılıyor. Biz yüzümüzü Doğu’ya dönmeyeceğiz”diye konuştu.

Ağbaba, Arguvan’da yapılan çalışmaların kendilerini gururlandırdığını kaydederek, Arguvan Belediyesinin yüz akları olduğunu, çok kısa sürede büyük işlere imza atıldığını belirterek, Arguvan ilçesinin artık kötü kaderli Arguvan olmayacağını, çok güzel projelerin olduğunu ve yakın zamanda hayata geçirileceğini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir