Alevi Çatı Örgütleri de Hacıbektaş Belediyesi’nin Yanında!

Alevi Çatı Örgütleri de Hacıbektaş Belediyesi'nin Yanında

Hacıbektaş Belediyesi’nin her yıl düzenlediği, geleneksel Hacı Bektaş Velî Anma Etkinlikleri dışında ayrı bir etkinlik düzenlenmesine Alevi çatı örgütleri de tepki gösterdiler. Hünkâr Hacı Bektaş Velî’nin bir olalım, iri olalım, diri olalım mesajını vurgulayan federasyon başkanları, 16-22 Ağustos tarihlerinde yapılacak anma etkinliklerinin düzenlenmesinde ve karar aşamasında yer aldıklarının da altını çizdiler.


Bakınız / Konu İle İlgili Diğer Haberler
Arif Yoldaş ALTIOK

Bu Yanlıştan Bir An Evvel Dönün


Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) tarafından yapılan, Hünkâr Hacı Bektaş Velî’yi anmak amacıyla Hacıbektaş ilçesinde belediye öncülüğünde düzenlenen geleneksel etkinliklere katılmayıp bir hafta sonra kendilerinin ayrı bir etkinlik düzenleyeceklerini açıklaması Aleviler arasında tartışmaya yol açtı. Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Merkezi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı başkanları ile TUM-HABERLER.COM olarak görüştük ve konuya ilişkin yorum ve değerlendirmelerini aldık.

ABF BAŞKANI GÜZELGÜL: PİR’iN HUZURUNA BİRLİK İÇİNDE VARALIM

Hacıbektaş Belediyesi öncülüğünde yapılacak geleneksel Hacı Bektaş Velî Anma Etkinliklerinin düzenleyicilerinden olan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül de, sitemize yaptığı açıklamada, “bizim yolumuz birlik yoludur, yolumuzda bölmek yoktur” dedi.

ABF Başkanı Güzelgül, geleneksel etkinliklerden ayrı bir etkinlik yapılacağını öğrendiğinde taraflarla görüştüğünü, ancak ikna edebilmek için geç kalındığını da vurguladı. Yılın ilk ayından itibaren Alevi çatı örgütlerinin Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok ile etkinliklerin nasıl düzenleneceğine dair çok sayıda toplantı yaptıklarını anlatan ABF Başkanı Hüseyin Güzelgül, geçen yıl tepkilerinde haklı olduklarını ancak, Alevilikte esas olanın gönül birliğinin sağlanması olduğunu, Pir’in huzuruna da gönül birliğini sağlayarak çıkmalarının şart olduğunu vurguladı. 16-22 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinlikleri ortak kararları ile belirlediklerini vurgulayan Başkan Güzelgül sözlerini şöyle sürdürdü: “Alevi toplumu birlik istiyor. Bunu yıllardır konuşuyoruz. Hatta, 4 federasyon başkanı ile birlikte Anadolu’yu gezdik, orada da gördük. Her yerde bize söylenen, birlik sağlansın, oldu. Farklılıklarımızı koruyarak, ama Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesinde birlik içinde olmalıyız. Daha sonra, Ankara’da Alevi çatı örgütlerinin başkanları olarak, yazılı bir metin de imzalayarak, birlik yolunda ikrar verdik.”


AVF BAŞKANI DOĞAN: 800 SENE SONRA BİRLİK OLAMIYORUZ!

Alevi Vakıflar Federasyonu Başkanı Dr. Haydar Baki Doğan ise, TUM-HABERLER.COM sitesine şu açıklamayı yaptı: “58 yıldır Hacı Bektaş Velî Anma Etkinlikleri belediye öncülüğünde düzenleniyor. Biz yine bu yıl da, Sayın Belediye Başkanımızın öncülüğünde etkinliğimizi düzenliyoruz. 2021 yılının UNESCO tarafından da Hacı Bektaş Velî Anma Yılı olarak ilan edilmesi ile birlikte, Hünkâr’ın “Bir olalım, iri olalım, diri olalım” mesajını evrensel bir mesaja dönüştürmek görevimiz iken, 800 yıl sonra bizim kendi aramızda birlik olamayışımız üzerine, oturup düşünmek gerekir.


ETKİNLİKLER BELEDİYE VE ÇATI ÖRGÜTLERİ BİRLİKTE DÜZENLİYOR

Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan ise, ADFE ile AABK tarafından ayrı bir etkinlik düzenlenmesini kesinlikle uygun bulmadıklarını açıkladı. TUM-HABERLER.COM sitesine konuşan Kaplan şöyle dedi: “Şubat ayında önce Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı merkezinde tüm Alevi çatı örgütleri ile biraraya geldik. Hacıbektaş Belediye Başkanı, Sayın Altıok’u da davet ettik. Bu şekilde 4 toplantı yaparak tüm örgütler birlikte Hacıbektaş belediyesi ile etkinlikleri birlikte düzenlemeye karar verdik. Şunu belirtmek istiyorum ki, biz örneğin geçen yıl Başkan Altıok’a bazı uygulamaları nedeniyle tepki gösterdik. Ancak, bu yıl etkinliklerin düşünce safhasından itibaren kendisi de bizimle birlikte davrandı ve etkinlik komitesinin içerisinde tüm çatı örgütlerimizin temsilcileri bulunmaktadır. Ayrıca, ayrı etkinlik düzenlemeye karar veren ADFE’den arkadaşlarımızın daha önce, Ali Rıza Selmanpakoğlu’nun Hacıbektaş Belediye Başkanlığı döneminde tam tersine, bizim eleştirilerimize rağmen, Paşa ile birlikte davrandığını biliyoruz. Başkan Altıok, Paşa’dan daha geri bir noktada mıdır ki, şimdi ayrı etkinlik düzenlemeye kalışıyorlar? Biz bunu kabul etmiyoruz. Biz Hacıbektaş Belediyesi ile birlikteyiz ve birlikte olacağız. Etkinlik programımızda, Muharrem yasını dikkate alarak bazı değişiklikler yaptık, ayrıca tüm Alevi bileşenleri ile birlikte bir yürüyüş gerçekleştireceğiz, bunlar gibi tüm diğer etkinlikler bizlerin da katkıları ve kararlara katılımları ile düzenleniyor. Bir kez daha söylüyorum, ayrı etkinlik düzenleyen arkadaşlar çok vahim bir hata içerisindeler, umalım ki, bu hatalarından dönsünler.”


HBAVKV BAŞKANI GEÇMEZ: ZAMANLAMA YANLIŞ!

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Hacıbektaş ilçesinde her yıl düzenlenen anma etkinliklerinin tarih ve usullerinin belli olduğunu belirterek, “gönül isterdi ki, birlikte olalım” dedi. Yıl başından itibaren Belediye Başkanı ile anma etkinliklerinin düzenlenmesi ve içeriği hakkında çeşitli toplantılar yaptıklarını açıklayan HBVAKV Başkanı Ercan Geçmez, etkinliklerin belediyenin öncülüğünde yapılmaması şartını önce Kültür Bakanlığı’nın öne sürdüğünü ve kabul görmediğini belirtti. Geleneksel anma etkinliklerinin dışında ayrıca düzenlenen etkinliğin zamanlamasının yanlış olduğunu vurgulayan Başkan Geçmez, esas olanın Alevi toplumunun birlikteliğinin sağlanması olduğunu, çatı örgütlerinin da çabalarının bu yönde yoğunlaşması gerektiğinin altını çizdi. AABK üyesi olarak ADFE’nin anma etkinlikleri toplantılarına katıldığını da belirten HBVAKV Başkanı Geçmez, Alevilerin kendi aralarındaki sorunları çözebilecek olgunluğa ve kapasiteye sahip olduklarını söyledi. Geçmez söylerini şöyle tamamladı: “Hiçbir arkadaşımızı dışlayacak bir fikriyata sahip değiliz. Ülkenin herşeyden önce çeşitliliğe ve birlikteliğe ihtiyacı var. Buna öncülük yapmak istiyoruz. Hiçbir etkinlik alternatif bir etkinlik değildir. Dilerim bu etkinliklerin hepsini birleştiririz ve Hacıbektaş’a daha gür bir sesle ve ay boyunca sürebilecek etkinlikler yapabiliriz. Ayrımcılığı ve birlikteliği bozanların ileride sözlerinin altında kalacağını düşünüyorum.”


Kaynak / TümHaberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir