Alevilik ve Bektaşilikte Bıyığını Önemi

Alevi Bıyığı

Aleviler ve Bektaşiler tarafından bıyığa verilen önemin Hurafilerden geldiği düşünülmektedir. Bu doğrultuda “Ali” isminin, insan yüzünde yazılı bir şekilde oluşa bilmesi için, bıyığın varlığına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu nasıl oluyor? derseniz

Hurafiler’e göre kaşların yayı “AYN”ı, Burun çizgisi “LAM”ı ve Bıyığın eğimi “YA”yı çizer ve böylece insan yüzünde, hem sağdan hem soldan “ALİ” adı okunur.

Aleviler ve Bektaşiler de Bıyık

Bıyığın “ya”yı çizmesi için bıyıkların bir miktar aşağıya doğru kıvrılması gerekmektedir.

Bu yüzden Aleviler ve Bektaşiler de bıyık insan yüzünü tanımlayan önemli bir parçadır. Bunu Bir çok Alevi sözlü edebiyatında görmek mümkündür.

Tuttum aynayı yüzüme
Ali göründü gözüme [1]

 • [1] Merdivenköy, Şahkulu Sultan Bektaşi Tekkesi’nin son post-nişin’i 1907’de hakka yürüyen Hilmi Dede Baba’nın ünlü şiirinin ilk mısrası.

4 thoughts on “Alevilik ve Bektaşilikte Bıyığını Önemi

 1. merhaba canlar şimdi hatirlamicağim bir kaynak ta okumuştum biyik kesme nedenini rivayete göre bir garibanin ineği çalınmış garip maviyeye gider ki benim ineğim çalinmiş maviyede der senin ineğini ALİ çalmiştir o da kalkar ALİYE gider yali benim ineğimi sen çalmişsin ali elini açar bak diyor elimin içine bakıyor inek ahirda bağili fakat ahir maviyenin ahiri maviyede o zaman mescitte namaz kılıyormuş HZ. ALİ biyiğinde bir kıl çeker ve maviyenin biyikleri yarısı gider maviye heme ağzini kapatip firlar eve gider ve tüm biyiklerini keser diyor ki biyik kesmek sünettir (veyahut farzdir) yani biyik kesmesi ve sevmesi herhalde burda gelir aşk ile

  1. Tamam anlamıyla saçmalamış böyle uydurma görülmemiştir pes yani çok iftiracısınız ayrıca maviye değil muaviyedir

  2. Çok saçmalamışsınız. Az değil çok. Tamamen mitolojik bir hikaye. İnancı hurafelerle doldurma eğilimi her toplumda vardır da bu kadarı nadir bulunur. Eline çizmiş vsvs. Tamamen büyücü, falcı anlatımı bunlar. Lütfen inanmayınız..

  3. Cahilleri fanatize etmek için başka bir cahil tarafından uydurulmuş bir masal.
   Buna inanan birde internet kullanıyor oda garip
   İnek işi hele acaip keriz avı masalı.
   O günkü Araplar ve inek besleme 😉
   Hz. Ali r.a ile muaviye ayrı diyarlarda yaşamış. Şam ile mekke öyle inek için git gel yapacak yer değil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir