Suruç’ta Katliam

Kobani’nin yeniden inşası için Suruç’ta toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin basın açıklaması sırasında meydana gelen patlamada aralarında canlı bombanın da olduğu sanılan 31 kişi yaşamını yitirirken, 100’e yakın kişinin yaralandığı açıklandı. Saldırının 18 yaşındaki bir genç kız tarafından yapıldığı iddia edildi.
Katliamda 23 kişinin olay yerinde, 8 kişinin de kaldırıldığı hastanelerde öldüğü öğrenildi.

Suruç’taki saldırıdan sonra olay yerine giden bakanlardan Numan Kurtulmuş, “Ölenlerin sayısı 31’e yükseldi. Canlı bomba ve anti terör uzmanları çalışmalarını yapıyor.” diye konuştu.

Yaralılardan 34’ü ayakta tedavi görüp taburcu edilirken, 22 yaralı Suruç Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyor. Hayati tehlikesi bulunan 20 yaralının da Şanlıurfa ve çevre illerdeki hastanelerde tedavisi devam ediyor.

Bu arada olay yeri güvenlik kordonuna alınırken, patlamayla ilgili soruşturmayı 4 savcı birden yürütüyor.

 

RESMİ AÇIKLAMALAR
İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı ilk açıklamalara göre saldırı sonrasında 27 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 100 kişi de yaralandı. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “İlk belirlemelere göre saldırıda 27 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Can kaybının artmasından endişe edilmektedir. Bölgedeki hastanelerde 100’e yakın yaralı vatandaşımızın tedavisine devam edilmektedir” ifadeleri kullanıldı. Şanlıurfa Valisi ise ölü sayısının 28 olduğunu aktardı. Vali Küçük, patlamanın canlı bomba saldırısı nedeniyle gerçekleştiği iddiasını da doğruladı. Saat 21:00 civarı açıklama yapan Numan Kurtılmuş ise ölü sayısının 31’e ulaştığını açıkladı.

 

GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMA
Genelkurmay Başkanlığı, Şanlıurfa’nın saldırı ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bugün Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde vuku bulan menfur terör saldırısını kınar, bu saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, Ailelerine ve sevenlerine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir