Yeni Alevilik

Mehmet Ersal

“Alevilik kendine özgü bir inançtır.”

Avusturya mahkemelerinin insanların inanç özgürlüğü bağlamında verdiği tanımlama, adı “Yeni Alevilik”.
Basın açıklamasını okudum. Devşirme malzemeden mabet yapma gayreti ötesi bir şey göremedim.
Söz konusu inançsa, aşağıdaki soruların cevapları olmalı.

 • Yeni Aleviliğin mitik ve teolojik temelleri, inançsal hiyerarşisi, yazılı ve sözlü arka planı ve ritüelleri nedir? Çünkü geleneksel Alevilikte bu soruların cevabı asırlarca yoğrulmuş, zaman zaman güncellenmiş ve bugüne gelmiştir.
 • Allah, Muhammed, Ali, On İki İmam ve onun soyundan gelen ocak kurucusu ve sürdürücüsü dede, pir, rehber, mürşid inançsal hiyerarşini nasıl tanımlıyorsunuz. Bugün bu unvanlarla gezenlerin Alevi talipten farkı nedir?
  Belki “Yeni Alevilik”te olduğu gibi Yeni Pir, Yeni Mürşid?
 • Alevi ocaklarının kurucularından olan Hacı Bektaş Veli, Baba Mansur, Hacı Kureyş, Hubyar Sultan, Güvenç Abdal… bunların kutsal hiyerarşileri belli. Bu kişiler sizin Yeni Alevilik dünyanızda ne ifade ediyor. Ocak kavramının karşılığı nedir?
 • Miraç ve Kırklar Cemi yoksa, Miraçtaki Ali, Muhammed yoksa, Miraçta dönülen semah yoksa, cem ritüelinin mitik ve teolojik temellerini neye bağlıyorsunuz?
 • Hz. Hüseyin yoksa, Kerbela yoksa; asırlardır İmam Hüseyin ve Kerbela diye göz yaşı döken atalarınız hakkında ne düşünüyorsunuz? Ulu Ozanların gökte melekleri yerde insanı ağlatan mersiyelerini nereye koyacaksınız? Muharremde derneklerinizde ne yapmayı planlıyorsunuz?
 • Yazılı ve Sözlü arka planınız nedir? Buyruk, Velayetname, Cenkname, Seçerename, Ulu Ozanların kelamları …ne olacak? Şah Hatayî, Pir Sultan … ve nice Ulu Ozanların, Düvaz İmam, Ayet ve nefeslerini ne yapacaksınız? Molla Kasım tavrı ile seçmeyi mi düşünüyorsunuz?
 • Kavramlarınızı, dualarınızı nasıl değiştirmeyi düşünüyor musunuz? Şah yoksa Bismişah ne olacak, Allah yerine Hak deyince İslam’dan kurtulmuş mu olacaksınız? Telli Kuran kavramı yerine ne düşünüyorsunuz?

Soruları pagan atıflarla çözmeye çalışarak Aleviliğe en büyük aşağılamayı yapmış olursunuz. 13. yüzyılda evrensel söz söylemiş Hacı Bektaş Veli’yi, Yunus Emre’yi yetiştirmiş bir inançtan pagan çıkmaz.
İnsanlık için gerekli olan inanç sistemi olan Alevilik çıkar.


Doç. Dr. Mehmet Ersal

One thought on “Yeni Alevilik

 1. 2013’de olmalı,Yalova’da Protestanların Cemevi’nde ayin yaptığıni okudum.Üyesi olduğum mail grubuna yazdim. Adindan Alman olduğu anlaşılan Protestan rahip toplanmak için cemevi yonetimine başvurmuş, onlar da kabul etmiş
  Haberden anlaşılan, bu grubun daha önce bir pastane, oncesinde konferans merkezinde buluştuğu. Cemevi nihai hedef, öncesi hazirlik.
  Tarihçi Yeşen Dursun’a Almanya’nin Bord’dan devraldığı misyonu devam ettirip ettirmedigini sordum. Kendisi Alman ve Ingiliz arşivlerinde Türkler hakkinda yazilanlari tarayıp twitter hesabinda yazar. Geçmişi anlattı, bugüne dair faaliyetleri söylemesinin doğru olmayacağını belirtti. Protestanlar Almanya/Avusturya üzerinden Aleviliğe resmiyet kazandirirken Turkiye’de Alevilere baskiyi artiran Islamci Gregoryanlar’dan destek görüyor.
  Protestan dünya Yeni Alevilik ile Aleviligi resmiyet kazandirirken icini boşaltıp Protestanlik dolduruyor.
  Mankurt kavrami dilimizde, Hızır Paşa tarihimizde mevcut.
  Kriptolara dikkat, Turgut Oker’e ayrıca dikkat.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir